اصفهان, خیابان رودکی, ساختمان نورسای     031-37863382     118 34567 091

آنچه که باید درباره اوتیسم بدانیدمقدمه 

اختلال طیف اوتیسم شرایطی است که مربوط به رشد مغز است و برنحوه ی درک و معاشرت فرد با دیگران تاثیر می گذارد و باعث ایجاد مشکلاتی در تعامل و ارتباطات اجتماعی می شود این اختلال همچنین شامل الگوهای محدود و تکرار رفتار است اصطلاح طیف دراختلال اوتیسم شامل شرایطی است که قبلا جداگانه در نظر گرفته می شد اوتیسم ، سندرم آسپرگر ، اختلال در هم آمیختگی و یا عدم تمرکز در دوران کودکی و اختلالات نافذ رشد .
اختلال اوتیسم در اوایل کودکی شروع می شود و سرانجام باعث ایجاد مشکاتی به عنوان مثال در مدرسه می شود . اغلب کودکان علائم اوتیسم را در طی سال های اول نشان می دهند . به نظر می رسد تعداد کمی از کودکان در سال اول به طور طبیعی رشد می کنند و بعد از بروز علائم اوتیسم دوره رکرسیون بین 18 تا 24 ماهگی را پشت سر می گذارند در حالی که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد درمان فشرده و زود رس می تواند تفاوت زیادی در زندگی بسیاری از کودکان ایجاد کند .


تشخیص بیماری اوتیسم 

پزشک اطفال ممکن است برای تشخیص بیماری اوتیسم به آزمایشات DNA و ژنتیک ، تست های ارزیابی رفتار ، تست دیداری و شنیداری برای رد هرگونه مشکل در بینایی و شنوایی که مربوط به اوتیسم نیست و غربالگری را به شما توصیه کند . 
آکادمی اطفال اوتیسم آمریکا توصیه می کند که همه کودکان در سنین 18 ، 24 ماهگی تحت غربالگری قرار بگیرند غربالگری می تواند به شناسایی زود رس کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند کمک کند . البته باید به این نکته توجه کرد کودکانی که تست اوتیسم آنها در غربالگری مثبت ارزیابی می شود لزوما این اختلال را ندارند . 

 عوامل  و علتهای اختلال اوتیسم 
تا به امروز هیچ دلیل پذیرفته شده ای از اوتیسم وجود ندارد اگرچه تئوری های متعدد وجود دارد که به شرح ذیل می باشد . 
. ژنتیک می تواند یکی از عواملی باشد که در اوتیسم نقش دارد .  

. ممکن است که یک علت محیطی داشته باشد مثل ویروس ها و واکسیناسون ها  مطالعات برای یافتن   برخی از موارد اوتیسم مرتبط با قرار گرفتن در معرض مادران در برابر ویروس های خاص مثل سرخچه ، سرخک ، اوریون ، آغاز شده است با این حال این تعداد بسیار کمی از همه موارد را به خود اختصاص می دهد . و همچنین شواهدی وجود دارد که ماده نگهدارنده ای که در واکسیناسون های کودکی ممکن است با برخی موارد مرتبط باشد . 

. طبق مطالعاتی که در ایالت متحده انجام شده و به صورت فرضیه می باشد عواملی همچون فلزات سنگین و سموم دفع آفات نیز می تواند یکی از علت های اوتیسم باشد و تاکید میشود که این به صورت فرضیه می باشد و هنوز قطعی نمی باشد . 
. ناهنجاری های مغزی و عوامل شناختی 


علایم اوتیسم 
. یکی از عوامل مهارتهای اجتماعی است کودک مبتلا به اوتیسم در تعامل با دیگران سخت است و مشکلات مهارت های اجتماعی برخی از شایع ترین علائم است
. او ممکن است بخواهد روابط نزدیکی داشته باشد ولی نمی داند چگونه 
. بازی و صحبت با دیگران علاقه ندارد و ترجیح می دهد تنها باشد . 
. از تماس جسمی و چشمی جلوگیری میکند . 
. وقتی ناراحت است دلداری را دوست ندارد . 
. رفتار پرخاشگرانه دارد . 
. احساسات را درک نمی کند .
. ارتباطات حدود 40 درصد از کودکان اوتیسم به هیچ وجه صحبت نمی کنند و 25 تا 30 دصد مهارت های زبانی را در دوره ی نوزادی ایجاد می کنند اما بعد از دست می دهند . 
. تاخیر در گفتار و مهارت های زبانی 


 راهکار ارتباط برقرار کردن با کودکان اوتیسم

از آنجایی که یکی از علائم کلاسیک اوتیسم نقص قابل توجهی در توانایی های ارتباط کلامی است یک مشکل شایع برای تحلیل گران رفتار کاربردی و دیگران که با کودکان و حتی بزرگسالان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم کارمی کنند به سادگی قادر به انجام یک مکالمه اساسی هستند چیزی به سادگی دانستن اینکه برای ناهار چه می خواهند ، خوشحال است یا ناراحت می توانند تقریبا غیر ممکن باشد که آیا به روشهای عادی مکالمه تکیه می کند یا نه . روش هایی برای مکالمه با کودکان اوتیسم وجود دارد و می توانید با رعایت نکات زیر ارتباط با آنها را آسان تر کنید .

. تلاش کنید با آنها صحبت کنید :

از آنجایی که صحبت کردن با این کودکان دشوار است بسیاری از بزرگسالان راه آسان را پشت سر می گذارند و در وهله اوفقط از قرار دادن آنها در مکالمه خودداری میکنند اما این اشتباه بزرگی است هم شما و هم کودکان می توانند از تلاش در مکالمه بهره ببرند حتی اگر موقتی باشد . همچنین تمایل به فرض وجود دارد که اگر کودک اوتیسم پاسخ نمی دهد دلیل این نیست که شما را دوست ندارد و و یا نمی خواهد با شما صحبت کند .

. لحظه های خود را انتخاب کنید :

تنها در زمان مناسب می توانید با آنها صحبت کنید بسیاری از آنها برنامه و ریتم بسیار خاصی برای رفتار خود دارند اگر هنگامی که آنها درگیر چیزی دیگری هستند وارد عمل نشوید و درگیری آنها را قطع نکنید اگر می خواهید با آن صحبت کنید منتظر یک لحظه آرام باشید .

. در مورد آنچه که می خواهند با آنها صحبت کنید :

اگر بر خلاف آنچه که می خواهند عمل کنید شما هیچ موقع به نتیجه مطلوب که خواهان آن هستید نمی رسید.
 

از هرگونه استعاره یا جمله انتزاعی خودداری کنید :

کودکان اوتیسمی قادر به تفسیر هر نوع ارتباطی نیستند 

جملات خود را کوتاه بیان کنید : 

در بیان کردن جملات ، جملاتی را انتخاب کنید که کوتاه باشد و سرعت مکالمه در سطحی باشد که کودک بتواند آن را حفظ کند برای یادگیری باید به آنها زمان دهید . 

اگر در صحبت کردن به نتیجه دلخواهتان نرسید نوشتن را امتحان کنید : 

آنچه را که فقط گفتید روی کاغذ بیاورید تصویر را بکشید و کلمه را پایین تصویر بنویسید و به آنها نشان دهید شاید از این روش نتیجه دلخواه رادریافت کنید . 

 

به سیگنال های غیر کلامی توجه کنید : 

اغلب کودکان اوتیسم از خود رفتارهایی را ایجاد می کنند که ممکن است شما انتظار داشته باشید از آنها کلامی را دریافت کنید . شما باید عملکردها و رفتارهای خاصی را که آنها از خود نشان می دهند را توجه و تفسیر کنید . 
به یاد داشته باشید که شما در برخورد و آموزش دادن کلامی به کودکان اوتیسمی با فردی روبه رو هستین که افکار و نگرش هایش در مغز نابالغ شکل می گیرد با کمی تمرین و صبوری شما به راحتی می توانید به راحتی با کودکان اوتیسم صحبت کنید .

بیماری هایی  که ممکن است مبتلایان به اوتیسم به آن دچار هستند 

صرع ، مشکلات دستگاه گوارش و تغذیه ، اختلالات خواب ، اختلال کمبود توجه ، اضطراب ، افسردگی ، وسواس فکری طیف وسیعی از شرایط جسمی ، روحی ، روانی است که کودکان اوتیسم به آن دچار هستند .

 

 

 


 توییتر پینترست
نظری دهید
CAPTCHA code