اصفهان, خیابان رودکی, ساختمان نورسای     031-37863382     118 34567 091

اختلالات زبانی

اختلال زبان یکی از انواع اختلالات ارتباطی در دوران کوکی است که کودک مبتلا ، توانایی یادگیری و کاربرد زبان را ندارد و از واژگان محدود و غلط استفاده می کند . همچنین شیوه صحبت کردن در قالب جملات کوتاه همراه با ساختارهای دستوری ساده شده ، حذف کردن کلمات یا عبارت های مهم است . اختلال زبان می تواند به مشکلات متعدد دیگری نیزی بیانجامد در نتیجه بسیار اهمیت دارد که کودک به موقع تحت درمان قرار بگیرد و همراه با پرداختن به این مشکل تبعات روانی آن نیز توسط یک روانشناس بررسی گردد . آنچه که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که در صورت مشاهده علائم هرچه سریعتر به روانشناس مراجعه کنند چرا که مداخله به هنگام در بهبود وضعیت کودک تاثیر بسزایی دارد 

اختلال زبان از جملات اختلالات ارتباطی است که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی در دسته اختلالات عصبی رشدی قرار داد. مشخصه اصلی این اختلال ناتوانی فرد در یادگیری و کاربرد زبان است که به علت وجود نقایصی در سیستم درک یا تولید واژگان لغات و جمله سازی ایجاد می شود .

انواع اختلالات زبانی 

برای اینکه بتوانیم انواع اختلالات زبان را بشناسیم باید ابتدا با توانایی های بیانی و دریافتی زبان آشنا شویم . توانایی های بیانی به معنای قابلیت فرد در زمینه تولید علائم کلامی اشاره ای یا صوتی است . در حالی که توانایی های دریافتی به فرآیند درک پیام های زبانی اشاره دارد . فرد نبتلا به اختلال زبان ممکن است در یک یا هردوی این توانایی ها با مشکلات جدی روبه رو باشد . از همین رو درمانگر برای تشخیص این اختلال باید هم در سطح بیان و هم در سطح دریافت کودک را ارزیابی کند چراکه در واقع شدت اختلال در هریک از این توانایی ها می تواند با دیگری متفاوت باشد . به طور کلی با توجه به دو توانایی بیانی و دریافتی سه نوع اختلال زبان شناسایی شده است که موارد زیر را شامل می شود .

اختلال زبان دریافتی : کودک در درک و دریافت پیام های زبان دچار مشکل است . 

اختلال زبان بیانی : کودک در تولید علائم آوایی و کلامی مشکل دارد و نمی تواند افکار و احساسات خود را بیان کند . 

اختلال زبان بیانی - دریافتی : کودک هم در درک و دریافت پیام دیگران و هم در بیان افکار و احساسات خود مشکل دارد. 

ویژگی های افراد مبتلا به اختلال زبان 

اختلال زبان معمولا روی دایره لغات و دستور زبان تاثیر می گذارد و این مسئله در نهایت توانایی صحبت کردن فرد را کاهش می دهد . در این شرایط اولین کلمات و جملات کودک با تاخیر آغاز می شوند . دایره لغات او به طور کل از آنچه در سن و سالان دیده می شود محدودتر است . برای مثال ممکن است فرزند شما تنها جملات دو کلمه ای بگوید و در پاسخ دادن به سولات ساده هم مشکل داشته باشد . همچنین به احتمال زیاد فرزندتان هنگام صحبت کردن به خصوص هنگام صحبت کردن به خصوص هنگام صحبت کردن در مورد زمان گذشته غلط های دستور زبانی زیادی خواهد داشت. 

مشکلات همراه با اختلال زبان در کودک 

اختنلال زبان بسیاری از موارد باعث می شود که کودک کم حرف و گوشه گیر شود و به جز اعضای خانواده تمایل به حرف زدن با اشخاص دیگری را نداشته باشد همچنین ناتوانی در درک یا بیان زبان باعث می شود این کودکان بیشتر در معرض رفتارهای نامناسب از جانب دیگران نظی مسخره کردن قرار داشته باشند و در نتیجه اعتماد به نفسشان آسیب ببند و یا به اختلالاتی نظیر اضطراب اجتماعی مبتلا شوند . از آنجایی که این کودکان استثنایی محسوب می شوند . درنتیجه بسیار اهمیت دارد که اختلال زبان به موقع تحت درمان قرار بگیرد و همراه با پرداختن به این مشکل ، تبعات روانی آن نیز توسط یک روانشناس بررسی شود .

چگونه اختلال زبانی کودک را تشخیص دهیم ؟

کودک در یادگیری و استفاده از زبان در زمینه های متنوعی زبان شفاهی وزبان نوشتاری مشکلات پایدار دارد چرا که در درک کردن حرف دیگران یا حرف زدن خود دچار مشکل است . مثلا دایره لغات کودک محدود است و کودک نمی تواند از کلمات متنوعی استفاده کند . ساختار جمله ها محدود است و کودک نمی تواند از کلمات متنوعی استفاده کند . ساختار جمله ها محدود است و کودک نمی تواند جملاتی برحسب قوانین زبانی بسازد . در حرف زدن کودک مشکل وجود دارد و نمی تواند جملات را بهم وصل ند تا موضوعی را توضیح دهد یا با کسی وار گفتگو شود . اگر این نشانه ها را در فرزندتان مشاهده کردید برای دریافت تشخیص دقیق تر و شروع به موقع درمان از یک روانشناس و مشاوره کودک و یا گفتار درمان کمک بگیرید.


تشخیص اختلال زبان از مشکلات طبیعی زبان
بسیار اهمیت دارد که بتوانید حساب تفاوت های طبیعی رشد زبان را از اختلال زبان جدا کنید و هر مشکل مرتبط با گفتار را یک اختلال نپندارید البته ممکن است این مسئله تا قبل 4 سالگی دشوار باشد و والدین یا حتی متخصصین نتوانند به درستی تشخیص دهند که مشکل زبانی کودک تنها نوعی افاوت از نظر سرعت رشد است یا اینکه بیانگر اختلال زبانی است . با اینحال بهترین کار این است که برای تشخیص بهتر به یک روانشناس متخصص در حیطه کودک یا یک گفتار درمانگر درمانگر مراجعه کنید . آنها با در نظر گرفتن ملاک های اجتماعی ، تفاوت فرهنگی ، قومیتی و ارزیابی سایر توانمندی هیا فردی کودک می توانند به شما در این زمینه کمک کنند. 

عوامل ایجا اختلال زبان 

متخصصان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث اختلالات زبان می شود اما برخی از علل احتمالی وجود دارند که شامل مواردی نظیر ژن ها و وراثت ، تغذیه پس از زایمان و سایر شرایط عبارتند از اوتیسم ، سندرم داون ، ضعف های ذهنی و زایمان زودرس ممکن است باعث ایجاد اختلالت زبانی شوند. 

شیوع و سن شروع اختلال زبان 

اختلال زبان ممکن است در 2 تا 3 سالگی تشخیص داده شود اما انواع خفیف تری از آن نیز وجود دارد که تا نوجوانی تشخیص داده نمی شود . شیوع این اختلال در زمان قبل از مدرسه بیشتر است و پس از ورود کودکان به مدرسه ، احتمال ابتلا به اختلال زبان کاهش می یابد . 

درمان اختلال زبان 
در درمان این اختلال ، تشخیص به موقع و اقدام فوری برای بهبود حداکثری بسیار مهم است . درمان های که مورد استفاده قرار می گیرد شامل گفتار درمانی فردی ، روان درمانی ، برنامه آموزشی فردی توییتر پینترست
نظری دهید
CAPTCHA code