اصفهان, خیابان رودکی, ساختمان نورسای     031-37863382     118 34567 091

سکته مغزی

مقدمه 


سکته مغزی سومین علت مرگ در کشورهای توسعه یافته و شایع ترین بیماری ناتوان کننده است . امروزه به دلیل اهمیت فراوانی که سکته مغزی در جوامع دارد افراد جامعه  ازجمله  بیماران ، مراقبین ، پزشکان و سرمایه گذاران مراقبت های بهداشتی و عموم مردم بدانند منظور از سکته مغزی چیست . 

سکته مغزی چیست ؟
سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون رسانی به مغز قطع می شود  و همین عامل باعث به وجود آمدن مشگلات بزرگی می شود  سلول های مغزی به اکسیژن موجود در خون احتیاج دارند ولی وقتی که اکسیژن کافی به مغز نمی رسد سلول های مغزی شروع به مردن می کنند و مشکلاتی مانند از دست دادن حافظه ، بی حسی و ضعف در یک طرف بدن ایجاد می شود .
انواع سکته مغزی 
 

سکته مغزی گذرا که به آن سکته خفیف نیز گفته میشود قطع موقت خون رسانی به مغز می باشد . 
سکته مغزی ایسکمیک که یک لخت خون یا توده باعث انسداد رگ ها و عروق مغزی می شود که منجر به سکته مغزی میشود که شایع ترین نوع آن امبولی می باشد . 
سکته هموراژیک زمانی که عروق خونی مغز پاره شده و خون به سلول های اطراف می ریزد که این خون برای سلول ها حکم سم را دارد و منجر به مردن سلول های میشود که آسیب مغزی بیشتر و حتی در مواردی منجر به مرگ می شود . 

عوامل سکته مغزی چیست ؟

می توان گفت عوامل سکته مغزی به دو دسته تقسیم می سود دسته اول که خارج از کنترل فرد است مانند سابقه خانوادگی  و دسته دوم عواملی که در صورت آگاهی داشتن از آنها می توان با کنترل و بررسی های منظم خطر سکته مغزی را پایین نگه دارید که به شرح ذیل  می باشد : 

1- فشارخون بالا از مهم ترین عوامل سکته مغزی است که می توان گفت علت اصلی سکته مغزی است .

2- سیگار کشیدن واستعمال دخانیات که به رگ های خونی آسیب می رساند پس تا جایی که می توانید از استعمال دخانیات خودداری کنید . 

3- ابتلا به دیابت 2 برابر خطر سکته مغزی را افزایش می دهد . 

4- کلسترول بالا خطر انسداد شزیان ها ر افزایش می دهد که اگر شریان منتهی به مغز مسدود شود سکته مغزی رخ می دهد . 

5- عدم تحرک جسمی و چاقی که میتواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی وسکته مغزی را افزایش می دهد . 

6-زیاده روی در مصرف الکل 

 

سکته مغزی در خانم 

یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر در بین خانم در سراسر جهان سکته مغزی است برخی عوامل که در خانم ها منجر به سکته مغزی می شود به شرح ذیل  می باشد :
مشکلات قلبی 

ضربان قلب نامنظم در خانم ها بیشتر از آقایان در سکته مغزی موثر است .
عدم تحرک بدنی کافی 
متخصصان بر این عقیده می باشند که خانم ها بین سن 18 تا 65 سال در طول هفته حداقل باید 150 دقیقه ورزش متوسط و یا اینکه هر هفته 75 دقیقه ورزش قدرتی در برنامه خود داشته باشن .

ابتلا به دیابت

دیابت  یکی از عوامل شناخته شده در سکته مغزی در خانم و آقایان است . اما به عقیده محققان در خانم ها بیشتر از آقایان است برای پیشگیری اولیه از دیابت و در نتیجه آن پیشگیری از بروز سکته مغزی لازم است که خانم ها فعالیت بدنی منظمی در برنامه روزانه خود داشته باشند . 
مصرف قرص های بارداری یا درمان یائسگی 
به عقیده متخصصان خطر عروقی که در بین خانم هایی که داروهای حاوی استروژن مصرف می کنند تا حدودی بیشتر است البته این بدان معنا نیست که همه خانم ها نمی توانند قرص های ضد بارداری مصرف کنند .

فشار خون بارداری 
فشار خون بالا چه در خانم ها و چه در آقایان یکی از عوامل سکته مغزی می باشد . اما در خانم ها یک مورد ویژه وجود دارد بارداری دوره ای است که تاثیر زیادی در سلامتی  خانم دارد . 

 


 توییتر پینترست
نظری دهید
CAPTCHA code