متخصص مغز و اعصاب در سکته مغزی چه نقشی دارد

متخصص مغز و اعصاب
متخصص مغز و اعصاب پزشکی است که در مطالعه ، تشخیص معالجه و مدیریت آسیب ها ، بیماری ها و اختلالات سیستم عصبی تخصص دارد .
سیستم عصبی شامل مغز ، نخاع است و از 2 بخش تشکیل شده است سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی محیطی بیماری ها واختلالات و صدمات که برسیستم عصبی تاثیر می گذارد اغلب نیاز به یک متخصص مغز و اعصاب دارد . متخصصان مغز و اعصاب در مورد سکته های مغزی نقش مشاوره ای را برای پزشکان عمومی بر عهده می گیرند .

اختلالات سیستم عصبی
اختلالات شایع سیستم عصبی شامل موارد زیر است که توسط متخصص مغز و اعصاب قابل درمان است:
صرع ، بیماری های آلزایمر ، سکته مغزی و سایر بیماری های مغزی ، میگرن تومورهای مغزی

در چه شرایطی باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم ؟
اگر یک یا چند مورد از علائم زیرا تجربه کرده اید پزشک عمومی ممکن است شما را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد : سردردر و سرگیجه های مزمن ، ناصافی یا سوزن شدن ، مشکلات حافظه ای و بینایی ، مشگلات گفتاری و زبان و افرادی هم که در حواس خود دچار مشکل هستند نیز ممکن است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند .

پزشکان متخصص مغز و اعصاب برای بیماران سکته مغزی چه کمک هایی را ارائه می دهند ؟

نورولوژیست برای بیماران سکته مغزی مراقبت های حاد و توانبخشی مداوم را ارائه می دهند . اکثر آنها عقیده دارند که نکته مهم این است که اگر بیمار سکته ایسکمیک داشته باشد چنانچه در 3 ساعت اول سکته مغزی به بیمارستان های مربوطه که متخصص مغز و اعصاب دارند مراجعه کنند و در صورت وجود آمپول های مخصوص را تزریق می کنند که لخته خون حل شود و در نتیجه رگ مسدود باز شده و سلول های مغزی از مرگ نجات پیدا کنند .

ناتوانی های مربوط به سکته مغزی

فلج شدن یا مشکلات کنترل حرکتی :

فلج شدن یکی از شایع ترین اختلالات ناشی از سکته مغزی است . فلج شدن بدن معمولا در سمت مخالف بخش آسیب دیده مغز در اثر سکته مغزی اتفاق می افتد .
این وضعیت ممکن است روی صورتت ، یک دست ، یک پا یا کل یک طرف بدن تاثیر می گذارد . این فلج یک طرفه همی پلژی نامیده می شود . بیماران سکته مغزی که دچا این نوع فلج می شوند ممکن است در انجام فعالیت روزانه خود مثل راه رفتن یا گرفتن شیا مشکل داشته باشند .
بعضی از بیماران سکته مغزی در عمل بلعیدن مشکل دارند ، که دیسفاژی نامیده می شود و به علت آسیب به بخشی از مغز می باشد که ماهیچه های بلعیدن کنترل را می کند .
آسیب به قسمت پایین مغز ، مخچه ، می تواند بر توانایی بدن برای هماهنگی حرکات اثر بگذارد ، که این معلولیت آتاکسی نام دارد ، و منجر به مشکلاتی در بدن ، راه رفتن و تعادل می شود .

اختلالات حسی

درد
بیماران سکته مغزی ممن است توانایی احساس لمس ، درد ، درجه حرارت و موقعیت را از دست بدهند . نقص های حسی ممکن است مانع از توانایی تشخیص که بیماران در حال حمل هستند و حتی می توانند به قدری شدید باشد که سبب از دست رفتن شناخت فرد از اندام خود باشد .
بیماران سکته مغزی درد ، بی حسی یا احساس عجیب سوزن سوزن شدن یا لرزیدن اندام های فلج یا ضعیف را تجربه می کنند که به پاراستزی شناخته می شود .نجات یافته گان سکته مغزی اغلب سندرم های درد مزمن را تجربه می کنند که در اثر آسیب به سیستم عصبی ناشی از سکته مغزی ایجاد می شود .

مشکل درک زبانی ( آفازی )

حداقل یک چهارم از کسانی که دچار سکته مغزی شده اند اختلالات زبانی را تجربه می کنند که شامل توانایی در صحبت کردن ، نوشتن است . آسیب ناشی از سکته مغزی می تواند به شدت ارتباطات کلامی را مختل کند آسیب به ناحیه بروکا ، باعث آفازی اشاره ای می شود . افراد مبتلا به این نوع آفازی در انتفال افکار خود از طریق کلمات یا نوشتن مشکل دارند . آن ها نمی توانند کلمات را با هم در جملات منسجم و از لحاظ گرامری درست ، قرار می دهند . آسیب به ناحیه ورنیکه باعث آفازی شنوایی می شود . افراد مبتلا به این وضعیت در درک زبان صحبت شده یا نوشته شده مشکل دارند و اغلب گفتار منسجمی دارند ولی سخن گفتن آنها اغلب بدون معنی است . آفازی جهانی یکی از از شدیدترین نوع آفازی است که آسیب های گسترده ای به چندین ناحیه درگیر در عملکرد زبان ناشی می شود افراد مبتلا به این نوع آفازی تقریبا تمام توانایی های زبان خود را از دست می دهند . آنها نمی توانند زبان را درک کنند و از آن برای انتقال تفکر استفاده نمایند . خفیف ترین نوع آفازی ، آفازی آنومی است که ممکن است به صورت انتخابی گروه های وابسته به هم را فراموش کنند .

مشکل در تفکر و حافظه

سکته مغزی می تواند به بخش هایی از مغز که مسئول حافظه ، یادگیری و آگاهی هستند ، آسیب برساند . سکته مغزی به طرز چشمگیری باعث کاهش توجه می شوند و یا مشکلاتی را برای حافظه کوتاه مدت به وجود می آورد .
Sources:Yadman – rahab .com

13

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید