آپراکسی گفتار

آپراکسی گفتار چیست؟

آپراکسی گفتار نوعی اختلال گفتاری حرکتی-دهانی است که بر توانایی فرد در تبدیل برنامه های گفتاری آگاهانه به برنامه های حرکتی تأثیر می گذارد، یعنی فرد آن چیزی را که در ذهن خود میخواهد به گفته تبدیل کند را نمی تواند به صورت حرکات اندام های زبان و لب و … تبدیل کند، که منجر به توانایی گفتاری محدود و دشوار می شود. افراد مبتلا به این اختلال در اتصال پیام های گفتاری از مغز به دهان مشکل دارند.

آپراکسی گفتار می تواند در دوران کودکی (CAS) اتفاق بیفتد ، یا ممکن است به صورت اکتسابی (AOS) ناشی از آسیب مغزی یا بیماری در کودکان و بزرگسالان باشد.

علائم و خصوصیات آپراکسی گفتار

آپراکسی گفتار نوعی اختلال ارتباطی است که بر سیستم برنامه ریزی حرکتی عضلات برای تولید گفتار تأثیر می گذارد. حرف زدن دشوار است – به ویژه به صورت متوالی و با تلفظ صحیح صداها. ممکن است فرد بداند که می خواهد چه بگوید ، اما در بخشی از مغز که سیگنال حرکت لازم را برای تولید صدا به عضله می فرستد اختلالی وجود دارد. این امر منجر به مشکلات در تلفظ حروف و همچنین لحن صحبت کردن و محکم صحبت کردن و خطاهای ریتم و آهنگ گفتار می شود.

درمان آپراکسی گفتار

درمان آپراکسی گفتار اغلب به صورت جلسات گفتار درمانی توسط یک متخصص آسیب شناسی گفتار زبان ( تراپیست گفتار درمانی ) (SLP) انجام می شود. گفتاردرمانگرها ( آسیب شناس گفتار و زبان یا همان تراپیست گفتار درمانی ) از درمان های مختلفی برای آپراکسی استفاده می کنند تا ثبات و روان بودن ارتباطات را بهبود ببخشند. به طور کلی ترکیبی از روش ها برای هدف قرار دادن و کمک به اصلاح تولید گفتار وجود دارد. تمرینات زبانی بر روی وضعیت دهان و زبان حین ایجاد اصوات گفتاری ( مکانی که باید زبان در دهان قرار گیرد تا مثلا صدای / ت / تلفظ شود/ ) متمرکز هستند همچنین تمرینات حرکتی بر حرکات دهانی-زبانی لازم برای تولید گفتار متمرکز می شوند. توالی حروف و صدا ها و کنار هم قرار گرفتن حروف در کلمات و صداها معمولاً بیشتر تمرین می شوند ، زیرا در اینجاست که مشکلات پردازش عصبی برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به آپراکسی از بین می رود. (1)

1. Apraxyia of speech [Available from: https://www.speechbuddy.com/parents/speech-disorder-education/apraxia-of-speech.

108

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید