کاردرمانی

309

کاردرمانی

کار درمانی یک تخصص و حرفه ی بهداشت و سلامت محور است که در جهت افزایش سلامت و بهبود انجام کارهای روزمره شخص، فعالیت می کند. هدف اصلی کار درمانی این است که شخص را قادر سازد تا در فعالیت های روزمره خود مشارکت کرده و زندگی مستقلی داشته باشد. متخصص کاردرمان ( کاردرمانگر) با انجام اقداماتی در مردم و جوامع، آنها را تشویق می کنند که توانایی خود را در انجام کار هایی که دوست دارند و یا نیاز دارند و یا از آنها انتظار می رود، افزایش دهند. کار درمانگر با اصلاح فعالیت های روزمره و حتی محیط زندگی شخص به هدف خود دست می یابد.

تعریف « کار» در کار درمانی

در کاردرمانی، کار به فعالیت های روزمره ای اتلاق می شود که مردم به صورت کارهای شخصی، در خانواده و یا جوامع برای پر کردن زمان خود و معنا و هدف بخشیدن به زندگی انجام می دهند. کار های روزمره شامل تمام مواردی است که شخص نیاز دارد، دوست دارد، و یا از او انتظار می رود که انجام دهد.

یک متخصص کاردرمان یا کاردرمانگر کجا مشغول به کار میشود؟

کاردرمانگر همه ی گروه های سنی و طیف وسیعی از اختلالات و بیماری های جسمی ، اختلالات روانی و ذهنی را درمان می کند.

مکان شغلی کاردرمانگر ممکن است بیمارستان، کلینیک، مراکز توانبخشی روزانه، مراقبت های داخل منزل، مدارس استثنایی، صنعت و شرکت های خصوصی باشد.

بسیاری از متخصصین کاردرمانی ( کاردرمانگر) به صورت خصوصی و به عنوان مربی و مشاور فعالیت می کنند.

چگونه یک کاردرمانگر کار میکند

ارزیابی

روند کاردرمانی بر اساس ارزیابی های اولیه و مکرر است. کار درمانگر با شخص همراه می شود، آنها بر روی توانایی های فردی و محیطی و مشکلات مربوط به فعالیت های زندگی روزمره شخص کار می کنند.

ارزیابی شامل استفاده از روش های استاندارد، مصاحبه ها، مشاهدات در موقعیت های مختلف، و مشاوره با افراد مهم در زندگی فرد می باشد.

برنامه ریزی درمان

نتیجه ی ارزیابی، پایه و اساس برنامه ای است که دارای اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی است. برنامه درمانی باید با مرحله رشدی فرد، عادات، نقش های زندگی، نوع سبک زندگی و محیط سازگار باشد

مداخله و درمان

درمان بر برنامه هایی که فرد محور و بر اساس محیط زندگی شخص هستند استوار است. این درمان ها بر اساس تسهیل در انجام وظایف روزمره و تطبیق تغییرات با کارها، زندگی و محیط اجتماعی شخص است. مثلا به شخص تکنیک های جدید آموزش داده می شود، وسایلی برای استقلال شخص در مراقبت از خود و کاهش موانع محیطی فراهم میشود و همچنین روش هایی که شخص استرس کمتری تحمل کند را فراهم میکنند

مشارکت

کاردرمانگر ها اهمیت کار تیمی را به خوبی می دانند، مشارکت و همکاری با سایر متخصصین، خانواده ها، مراقبین و داوطلبین در درمان، اهمیت زیادی در واقعی سازی رویکرد های کلی درمان دارد.

بیشتر بدانید

به چند جلسه کار درمانی نیاز است

وسایل کاردرمانی را باید از کجا تهیه کرد

برای چه بیماری ها و اختلالاتی باید به کاردرمانی مراجعه کرد

چه تمرینات کاردرمانی را میتوان در منزل انجام داد

0/5 (0 دیدگاه)
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها