راهنمای والدین در گفتار درمانی

راهنمای والدین در گفتاردرمانی و چالش های آن در کودکان خردسال
اختلال تلفظ بیان

اختلال تلفظ بیان چیست؟

اختلال تلفظ بیان زمانی رخ می دهد که کودک شما در ایجاد یا شکل گیری صداهای گفتاری با مشکل روبرو می شود. صداها ممکن است حذف شده یا بطور نادرست بیان شوند. کودک شما ممکن است صداها را جایگزین کند یا صداهای نامناسبی به کلمات اضافه کند .
کودکان خردسال معمولا هنگام یادگیری صحبت کردن، اختلالات مربوط به گفتار را نشان می دهند ولی انتظار می رود که آنها در یک سن خاص استاندارد، رشد کنند.
اگر خطاها از یک سن رشد استاندارد، که بر اساس هر حرف الفبا متفاوت است، همچنان باقی بمانند، آن کودک دچار اختلال گفتار است. مثلا کودک تا سن 2 سالگی باید از حروف /م/ و /ب/ و /د/ استفاده کند و اگر از این سن عبور کند و هنوز این حروف را کسب نکرده باشد دچار اختلال است.
رایج ترین اختلالات گفتاری ” لیسپ ها ” هستند وقتی که کودک صدای / س / را به درستی تلفظ نمی کند. یا صدای / ر / را نمی تواند به درستی تلفظ کند. او ممکن است به جای کلمه / راهنما / بگوید / واهنما / یا به جای / باران / بگوید / باوان/ یا / باآن/ .

نوع خطا و سن کودک :
2 عامل مهم در درک یک اختلال گفتاری عبارتند از :
_ خطاهای تلفظی گفتاری که فرزند شما انجام می دهند.
_ سن فرزند شما

شایع ترین اختلالات گفتاری در سنین 3 تا 6 سالگی خود را نشان می دهند. از آنجا که صداهای مختلف در مراحل مختلف رشد کودک بروز پیدا می کنند، سن مناسب برای شروع درمان تا حدی بستگی به صدایی دارد که کودک شما در تلفظ آن مشکل دارد.

در سن 3 سالگی : کودکان بطور کلی به صداهای / ک/ و / گ/ مسلط می شوند. خطاها را می توان به این صورت مشاهده کرد :
/ تُمد / به جای / کُمد / یا / دُل / به جای / گُل / .

در سن 4 سالگی: کودکان بطور کلی بر صدای / ل / تسلط پیدا می کنند. خطاها را می توان به این صورت مشاهده کرد :
/ وامپ / به جای / لامپ /.

در سن 5 سالگی: کودکان بطور کلی روی صداهای / چ/ ، / ش / تسلط دارند . خطاها ممکن است به این صورت دیده شوند :
/ سونه / به جای / شونه / ، / آسار / به جای / آچار / .

در سن 6 سالگی : صدای / ر / دشوارترین صدا برای تلفظ است و معمولا تا سن 6 سالگی زمان برای درست تلفظ کردن آن وجود دارد. خطاها ممکن است به این صورت باشند : / واهنما / به جای / راهنما / و / خوده / به جای / خورده / .

درمان :

روش های درمانی شامل درمان هایی است که توسط یک متخصص آسیب شناس گفتار زبان (SLP) ( تراپیست گفتار درمانی) انجام میشود. اسپیچ بادی ها (Speech buddies از تجهیزات گفتاردرمانی) بطور خاص برای درمان اختلال گفتاری طراحی شده اند و از نظر بالینی ثابت شده است که دو برابر سریع تر از درمان سنتی در حل این نوع مشکل گفتاری کار می کنند .

اکثر مراکزی که خدمات گفتار درمانی را ارائه می دهند در سطح شهر ها وجود دارند با این حال کودکان مبتلا به اختلالات گفتاری ممکن است درمان خود را شروع نکنند زیرا مشکل آنها “به اندازه کافی بد” ارزیابی نمی شود. (1)

1. Articulation Disorder [Available from: https://www.speechbuddy.com/parents/speech-disorder-education/articulation-disorder.

96

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید