گفتار درمانی چیست

364

گفتار درمانی چیست

در این مطلب اطلاعات کاملی در مورد رشته گفتار درمانی به شما ارائه می دهیم.

که در سال 2019 رتبه 12 از مشاغل برتر در امریکا را کسب کرده به شما می دهیم

با نگاهی به تصویر زیر متوجه اهمیت این رشته در جوامع پیشرفته خواهید شد

(SLP) به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات درکی و مشکلات بلع و صوت می‌پردازد.

گفتار درمانی (آسیب شناسی گفتار و زبان) یکی از رشته های توانبخشی یا به طور کلی یکی از رشته های علوم پزشکی و سلامت می باشد. این رشته در دانشگاه های علوم پزشکی کشور تدریس شده و فارغ التحیلان آنها دارای نظام پزشکی، مهر و مجوز برای درمان افراد زیر نظر وزارت بهداشت و درمان می باشند.

گفتاردرمانی در سه مقطع کارشناسی (لیسانس)، کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکترا فارغ التحصیل دارد که از مدرک کارشناسی (لیسانس) میتوان به صورت خصوصی کار بالینی و درمانی انجام داد.

در ایران تا زمانی که این مقاله نوشته می شود تنها در دانشگاه های دولتی دانشجو پذیرش می شود و برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا باید حتما از ابتدا (کارشناسی) رشته گفتار درمانی را خوانده باشید و امکان تغییر رشته از سایر رشته ها و گرایش ها به این رشته وجود ندارد.

گفتار درمان، گفتاردرمانگر، آسیب شناس گفتار و زبان (SLP)، تراپیست گفتار و زبان (ST) یا متخصص گفتار زبان و بلع به افرادی گفته می شود که در این رشته فارغ التحصیل شده باشند. یک گفتار درمان به بررسی و ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، زبانی، کلامی، درک و ذهنی، مشکلات بلع و صدا و حنجره می پردازد.

تمامی افراد با هر گروه سنی از بدو تولد و نوزادی تا کهنسالی توسط گفتار درمان ویزیت و درمان میشوند و محدودیتی در ارائه خدمات به گروه های سنی وجود ندارد. هر فردی با هر سن و شرایطی که دچار اختلالات زبانی، گفتاری، بلع و صدا شده باشد می تواند با نظر یک متخصص گفتار درمان مراحل درمان خود را ادامه دهد.

یک گفتار درمان در حیطه های زبانی

تراپیست گفتار و زبان کیست ؟

کودک در چه سنی باید شروع به حرف زدن کند ؟

تراپیست گفتار درمانی با چه روش هایی درمان می کند ؟

چگونه می توانیم یک تراپیست گفتار مناسب پیدا کنیم ؟ 1- سطح تحصیلات تراپیست 2- تجربه کاری 3- برنامه کاری متناسب با نیاز شما

چه کسانی و با چه شراطی سنی می توانند به تراپیست گفتار و درمان مراجعه کنند ؟

چه زمانی باید تراپیست گفتار زبان مراجعه کنیم ؟

هدف از گفتار درمانی چیست ؟

 

در حال تکمیل نوشته…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید